UUDISED

01/11/2010 14:50  HAANJA 100 JALA
 Allikas: Võrumaa spordiblogi

Esimese „Haanja jala 100” võitis Ranno Erala

Eile esmakordselt toimunud ultramaratoni „Haanja jala 100” võitis Ranno Erala, kel 100 km läbimiseks kulus aega üheksa tundi, 19 minutit ja 59,4 sekundit.

„Eks ta oli ikka raske küll. Jalad on praegu väga kanged,” ütles Ranno Erala täna keskpäeval, vähem kui ööpäev pärast jooksu.

27aastase Pärnumaalt Tootsi vallast pärit jooksumees sai kirja ka kõige kiirema ringiaja (28.58,3, ringi pikkus 6,25 km).

Esimest korda nii pikal distantsil startinud Erala endale enne võistlust mingit kohta ega aega eesmärgiks ei seadnud. „Läksin jooksma rohkem uudishimust,” lausus ta.

Rada oli võitja sõnul võrdlemisi raske: pehme ja porine. „Kümne minutiga said jalad läbimärjaks,” sõnas poolel distantsil kogu jooksuvarustuse välja vahetanud mees.

Ehkki hommikul kell kuus startis kohe ligi kaks kolmandikku võistlusel osalenud kolmveerandsajast jooksjast, hajutas reljeefilt raske ja käänuline rada võistlejad peagi ning nii tuli Eralal ligi 95 protsenti võistlusmaast üksi läbida. „See oli väga raske, seltsis olnuks lõbusam joosta, aga teiste tempo ei sobinud mulle,” ütles ta.

Kõige raskem moment oli Eralal võistluse kümnendal ringil ehk umbes 60 km läbimise järel, kui teda tabasid krambid. „Tekkis mõte pooleli jätta, aga korraldajad ergutasid igati ja jagasid soovitusi, et ma ikka jätkaks,” ütles ta. Aitasid kõndimine ja mitu seeriat venitusharjutusi, abi oli ka söödud soolakurgist.

Edestas järgnevaid 12 minutiga

Info oma juhtpositsioonist oli mehel enam-vähem olemas. „Toitlustuspunktides kõlaritest üht-teist kuulsin ja sellest sain ka aru, et keegi minust mööda ei läinud,” ütles ta.

Võitjale järgnesid tallinlased Ailar Nirgi (+12.06,4) ja Urmas Peiker (+23.36,5).

Kuu tagasi Kreekas 246 km pikkuse Spartathloni läbinud Eesti tuntuim ülipikamaajooksja Peeter Vennikas ei olnud oma sõnul tollest jooksust veel taastunud ning temal tuli Haanjas leppida neljanda kohaga. Eralale kaotas Vennikas 54 minutiga.

Viiendana jõudis finišisse kiireim naine, kelleks oli 20aastane Janika Ardel Valgamaalt Tõlliste vallast. Tema lõpuaeg oli 10:39.15,1.

Naiste arvestuses tuli teiseks võrulanna Monika Irves (aeg 11:14.47,0; üldjärjestuses 11. koht) ja kolmandaks Kadri Parts Haanjast (14:03.28,1; 19.).

Nende vahel lõpetasid ka kiireim Võrumaa mees Tõnu Hendrikson (13:00.05,2; 16.) ja üle sajakiloste meeste võistlusklassi võitja pärnakas Uko Kõrge (13:38.05,6; 18.).

100 km läbijaid oli 21, neist neli naist. Tulemuse sai kirja ehk läbis vähemalt viis ringi (31,25 km) kokku 74 võistlejat.

Korraldajad lubavad uue traditsiooni sündi

Võistluse peakorraldaja Ain-Ivar Tupi sõnul läks võistlus korda. „Paistab, et sellist asja on teatud seltskonnale vaja,” lausus ta.

Jooksu võitjale Ranno Eralale jäid võistluse korraldusest väga positiivsed muljed. Korraldajaid õnnitles Eesti esimese maastikul peetud ultrajooksu õnnestumise puhul ka Peeter Vennikas.

Veidi probleeme tekitas vaid võistlusele eelnenud päevade kehv ilm, mis muutis raja üsna märjaks ja libedaks. „Eilne ilm oli muidugi selle aastaaja kohta ülihea,” lisas Tupp.

Tema sõnul on järgmisel sügisel plaanis võistlus kindlasti uuesti korraldada. Siis on kavas ka mõned pisemad muudatused. „Kontrollaeg 16 tundi on liiga pikk — suurem osa tegijatest suutis võistlusmaa läbida 14 tunniga, vaid  üks mees suutis peaaegu 16 tundi täis kõndida,” ütles Tupp. „Mõttekas oleks teha kontrollaeg 14 tundi ja seega start kell 8, et ei peaks hommikul pimedas ukerdama.”

Järgmise aastal on kavas anda ühisstart, mitte liikuv start nagu tänavu.

Tuleval aastal on kavas korraldada ka Haanja neliküritus, mille arvestusse peale „Haanja jala 100” kuuluksid veel „Haanja 100” rattamaraton, „Haanja 100” suusamaraton ja aerutajate „Võhandu maraton”.